Czy warto wybudować dom z basenem?
Wielu Inwestorów podejmując decyzję o budowie własnego domu, chce jednocześnie zrealizować swoje wielkie marzenie o posiadaniu nieruchomości z basenem. Jeśli jesteś w tej grupie i zależy Ci, aby poznać korzyści, jakie możesz osiągnąć, budując swój basen, zapraszamy do czytania. W artykule podpowiadamy, czy własny basen w polskim klimacie to opłacalna inwestycja. Zdradzamy również nasz patent na zawsze czyste dno i ściany basenu – sprawdź, co polecamy!
Czy budowa własnego basenu w polskim klimacie ma sens?
Przez ostatnie kilkanaście lat klimat w Polsce bardzo się zmienił. Biorąc pod uwagę, że od maja do niemal połowy października jest ciepło, a pogoda jest stosunkowo stabilna, wybudowanie domowego basenu to pomysł, który warto rozważyć. Jeśli marzysz o własnym basenie, na korzyść projektu przemawiają również efektywne technologie pozyskiwania energii i ogrzewania basenów, do których możemy zaliczyć pompy ciepła, czy fotowoltaikę, a także pokrywy i zadaszenia, które pomagają utrzymać ciepło. Dzięki nim możesz korzystać z wody o kilka tygodni dłużej.
Co więcej, biorąc pod uwagę sytuację związaną z pandemią COVID-19 i liczne obostrzenia korzystanie z obiektów sportowych w tym basenów jest mocno ograniczone lub całkowicie zakazane. Dlatego domowy basen może okazać się świetną alternatywą dla osób chcących zadbać o swoją kondycję i zdrowie oraz dla najmłodszych, którzy będą mogli bawić się w nim w czasie wakacji.
Jaki basen warto wybudować?
Możesz zdecydować się na budowę basenu krytego, do którego będziesz miał dostęp przez cały rok lub odkrytego, który świetnie wygląda w ogrodzie i sprawia, że dom staje się luksusową nieruchomością. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że budowa własnego basenu to duża inwestycja. Co więcej, jego utrzymanie w skali roku również będzie znaczącą pozycją w Twoim domowym budżecie. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Najważniejsze, by Twój basen miał odpowiednią wielkość i głębokość. Jest to związane nie tylko z komfortem korzystania, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem! Optymalny będzie ten o wymiarach 4-5 metrów na 6-8 metrów. W takim basenie można swobodnie pływać. Optymalna zalecana głębokość to 1,5 metra. Jeśli jednak chcesz zamontować trampolinę, potrzebujesz basenu co najmniej 2,4 metra! Mieszkanie w domu z basenem to jednak liczne korzyści, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie inwestycji.
Jakie są korzyści z wybudowania basenu?
Basen w ogrodzie sprzyja aktywności, a regularne pływanie doskonale wpływa na kondycję i samopoczucie. Wspólna zabawa w wodzie to sposób na relaks dla całej rodziny. Własny basen to również niezależność od centrów sportowych, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Pamiętaj, że możesz go również wykorzystywać do rehabilitacji. Ćwiczenia w wodzie dają spektakularne efekty, więc będą wartościowym uzupełnieniem fizjoterapii. Oczywiście pływanie, ćwiczenie i wspólna zabawa w wodzie będą możliwe tylko wtedy, gdy odpowiednio zadbasz o basen.
Jak zadbać o domowy basen?
Utrzymanie czystej wody w basenie to Twoje najważniejsze zadanie. Nie chodzi tylko o walory wizualne, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo korzystania z basenu. Po pierwsze, zadbaj, by nic nie unosiło się na jego powierzchni. Jeśli chcesz mieć jak najmniej pracy, nie sadź drzew naokoło basenu. Pływanie w zacienionym basenie jest bardzo przyjemne, jednak utrzymanie takiej wody w czystości – pracochłonne. Zdecydowanie lepiej prezentuje się elegancki trawnik. Jeśli chcesz zadbać o domowy basen, codziennie czyść taflę wody specjalnym sitkiem, usuniesz w ten sposób liście, czy owady. Musisz pamiętać również o regularnym dezynfekowaniu i filtrowaniu wody, a także jej klimatyzowaniu, czyli wentylacji. Ważne jest również zadbanie o wnętrze basenu – utrzymanie w czystości dna i ścian.
Co się dzieje jeśli nie dbasz o swój basen?
Jednym z objawów, które świadczą o zabrudzeniu basenu, jest mętnienie wody na skutek zanieczyszczeń. W nieregularnie czyszczonym basenie mogą pojawić się glony. Zielony nalot na dnie i na ścianach oraz zmiana barwy wody na lekko zieloną to objawy, które powinny wzbudzić Twój niepokój. Jakie są inne objawy zabrudzenia basenu? Woda może brzydko pachnieć, a na dnie pojawić się śliski osad – to efekt działania bakterii. Kolejnym nieprzyjemnym zjawiskiem jest wystąpienie ciemnego i tłustego osadu pod lustrem wody. Dzieje się tak, gdy z basenu korzystają osoby wcześniej nasmarowane balsamami i tłustymi olejkami. Jak zapobiegać zanieczyszczeniu basenu? Specjaliści polecają regularne dostarczanie świeżej wody i jej chlorowanie. Pamiętaj jednak, że pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne czyszczenie basenu.